Siirry sisältöön

Kolme vuotta kestänyt sota tuhoaa elämän edellytykset Sudanissa

Uutinen
Hoitaja tutkii aliravitsemusta sairastavaa lasta sairaalassa.
Kolmevuotias Mona painaa vain 5,3 kiloa. Hän on hoidettavana vakavan akuutin aliravitsemuksen osastolla ylläpitämässämme Paris-sairaalassa Tawilassa. Hoidamme vuosittain tuhansia aliravitsemusta sairastavia lapsia Darfurissa, Sudanissa.

Sudanin asevoimien ja Rapid Support Forces (RSF) -ryhmän välinen konflikti tuhoaa ihmisten elinehdot, kuten terveydenhuollon, ruokaturvan ja perusturvallisuuden.

Brutaali sota Sudanissa on kestänyt 15.4.2026 kolmen vuoden ajan. Äärimmäisen väkivallan mahdollistaa laajalle levinnyt rankaisemattomuus.

Estettävissä olevat sairaudet tappavat sodan varjossa

Konfliktin vaikutukset terveyteen ovat tuhoisat. Olemme todistaneet eri puolilla Sudania toistuvia, tappavia epidemioita, kuten tuhkarokkoa, hepatiitti E:tä ja koleraa. Myös aliravitsemus on lisääntymässä Sudanissa, ja se lisää entisestään kuoleman riskiä ihmisillä, joilla on jokin sairaus.

El Geneinan opetussairaalassa, Länsi-Darfurissa hoidossa oleva vauva syntyi ennenaikaisesti, ja sairastaa nyt tuhkarokkoa sekä vakavaa, akuuttia aliravitsemusta. ”Sodan takia hän ei saanut rokotusta”, kertoo äiti Ferdos Salih.

Hyökkäykset terveydenhuoltoon yleisiä

Viimeisen kolmen vuoden aikana terveydenhuollon laitoksiin on isketty eri puolilla Sudania yli 200 kertaa. Iskuissa on kuollut 2000 ihmistä ja loukkaantunut 720. Maailman terveysjärjestö WHO:n mukaan kaikista terveydenhuoltoon kohdistuneista hyökkäyksistä 82 prosenttia tapahtui Sudanissa. Viimeisin hyökkäys tapahtui 2. huhtikuuta 2026, jolloin isku al-Jabalainin sairaalaan tappoi kymmenen ihmistä. Heistä seitsemän oli terveydenhuollon työntekijöitä.

Pelkästään meidän henkilöstöömme, tukemiimme terveydenhuollon laitoksiin ja tarvikkeisiin on isketty sodan aikana 100 kertaa.

Viime kuukausina olemme havainneet hälyttävän muutoksen sodankäynnin tavoissa. Molemmat osapuolet iskevät yhä useammin drooneilla logistiseen infrastruktuuriin ja siviilien asuttamille alueille, kauas rintamalinjoista.

Helmikuusta lähtien olemme hoitaneet noin 400 drooni-iskuissa loukkaantunutta, kun iskut ovat osuneet siviilialueille Itä-Tšadissa sekä eri puolilla Darfuria.

”Vastaanotamme potilaita, joilla on kauhistuttavia vammoja: lävistäviä haavoja, amputoituja raajoja ja tuhoisia palovammoja”, kertoo Muriel Boursier, hätäavun koordinaattorimme Darfurissa. ”Todistamamme väkivallan mittakaava on sietämätön.”

Sudanin sota on kollektiivinen poliittinen epäonnistuminen

Huhtikuun 2023 jälkeen lähes 14 miljoonaa ihmistä on joutunut pakenemaan kodeistaan. Monet heistä ovat joutuneet lähtemään liikkeelle useita kertoja menettäen kaiken.

”Sodan osapuolet purkavat järjestelmällisesti maan kykyä suojella väestöään, tarjota hoitoa ja turvata ihmisten elämän edellytykset”, kuvaa Suomen toimiston toiminnanjohtaja Kaisa-Leena Juvonen.

Juvonen muistuttaa, että Sudanin kriisi ei ole pelkästään humanitaarinen katastrofi, se on myös kollektiivinen poliittinen epäonnistuminen.

”Nyt on tärkeää käyttää diplomaattista vaikutusvaltaa niitä kohtaan, jotka rahoittavat, aseistavat ja tukevat poliittisesti sodan osapuolia”, Juvonen alleviivaa.

Sota on jatkunut jo kolme vuotta liian pitkään. Suomi voi vaikuttaa sekä kahdenvälisesti että EU:n kautta.

“On luotava painetta kaikille sodan osapuolille siviilien suojelemiseksi, humanitaarisen työn mahdollistamiseksi ja seksuaalisen väkivallan lopettamiseksi”, Juvonen painottaa.

Mitä Lääkärit Ilman Rajoja tekee Sudanissa

Vuonna 2025 hoidimme

  • 250 000 potilasta päivystyksissä
  • 12 000 tuhkarokkoa sairastanutta potilasta
  • 42 000 kolerapotilasta
  • 7 700 fyysistä väkivaltaa kokenutta potilasta
  • 4200 potilasta, jotka olivat kokeneet seksuaalista väkivaltaa sekä
  • yli 15 000 alle viisivuotiasta osastolla akuutin aliravitsemuksen vuoksi.

Lisää uutisia Sudanista

  • Lääkärit Ilman Rajoja -järjestön työntekijä keskustelee kolmen muun henkilön kanssa pakolaisleirillä.

    Tautiriskejä, veden puutetta – vahvistamme tukeamme El-Obeidissa, Sudanissa

    Uutinen
    Sodat ja konfliktit
  • Naisia ja lapsia katoksen alla.

    Tuhannet siviilit yhä hengenvaarassa El Fasherissa, Sudanissa 

    Uutinen
  • Siviilejä on suojeltava El Fasherissa, Sudanissa

    Uutinen
  • Siviilit julman väkivallan kohteena Pohjois-Darfurissa, Sudanissa

    Uutinen
    Sodat ja konfliktit
  • Sudanissa moni raskaana oleva nainen pääsee sairaalaan liian myöhään

    Uutinen
  • Lääkäri avustaa äitiä ja lasta Lääkärit Ilman Rajoja -järjestön opetussairaalassa.

    Sota Sudanissa on jatkunut kaksi vuotta – 60 prosenttia väestöstä tarvitsee humanitaarista apua 

    Uutinen