Siirry sisältöön
GAZA: Tulitauko Gazaan on helpotus, mutta tulee liian myöhään. Sota Gazassa

Kerta se on ensimmäinenkin

Blogi
Näkymä Castorin äitiyssairaalasta Banguista.

Kariantti Kallio

Avustustyössä onnistumisilla jaksaa monta vaikeaa hetkeä. Helsinkiläisessä sairaalassa yksinkertainen toimenpide vaatii uskallusta vaatimattomissa olosuhteissa.

Oletko koskaan joutunut tekemään omaverensiirtoa vaikeissa olosuhteissa? No en minäkään. Ajatus on teoriassa loistava. Vuodetusta verestä otetaan talteen mahdollisimman suuri osa, joka sitten suodatetaan ja annetaan takaisin potilaalle. Yksinkertaista vai mitä?

Noin miljoona asiaa voi mennä pieleen ilman kunnon työvälineitä, ja jos ei ole tarpeeksi huolellinen. Veri voi esimerkiksi alkaa hyytyä liian pian, eikä lopputuloksesta sitten ole mitään hyötyä potilaalle. Vielä pahempaa on, jos ei veren suodattaminen muista materiaaleista onnistu kunnolla. Siitä potilaalle aiheutuva vahinko voi olla hengenvaarallista. Infektioriskistä puhumattakaan.

Tänään meillä ei ollut vaihtoehtoja, oli vain toimittava nopeasti. Vähän alle kolmekymppisellä naisella oli ollut kohdunulkoinen raskaus ja sisäinen verenvuoto vatsaonteloon. Hänen veriryhmänsä oli O negatiivinen, mikä oli ongelma, koska meillä ei ollut sitä sairaalassa. Laboratoriosta tarkistettiin muut Banguin sairaalat, mutta O negatiivista verta ei ollut koko Banguissa.

Samaan aikaan sisäinen verenvuoto jatkui. Niinpä minä ja gynekologi päätimme viedä naisen leikkaussaliin ja aloittaa leikkauksen. Aioimme tehdä omaverensiirron vatsaonteloon vuotaneella verellä. Olen tehnyt omaverensiirtoja kotona, Helsingin yliopistollisessa sairaalassa. Kotipuolen hienoilla laitteilla se ei ole mikään ongelma, mutta täällä olosuhteet ovat erilaiset. Tämä oli kuitenkin potilaan paras ja ainoa mahdollisuus.

Lääkärit Ilman Rajoja -järjestön hoitokäytännön mukaisesti haimme laboratoriosta tyhjiä veripusseja, keräsimme injektioruiskuilla mahdollisimman paljon verta vatsasta, suodatimme sen, laitoimme sen pusseihin ja siirsimme sen takaisin potilaaseen suonensisäisesti. Yllättäen kaikki meni hienosti. Hänen tilansa oli vakaampi jo yhden pussin jälkeen.

Kirurgit viimeistelivät leikkauksen, ja me siirsimme potilaan heräämöön. Hän oli edelleen heikko mutta voi jo paljon paremmin. Hänen hemoglobiinitasonsa oli edelleen liian matala, joten annoimme hänelle toisen pussin hänen omaa vertaan ja tarkkailimme hänen tilaansa heräämössä. Illalla pääsimme siirtämään hänet osastolle.

Myöhemmin samana iltana työtoverini löysivät luovuttajan O negatiiviselle verelle, mutta todennäköisesti olisi jo ollut liian myöhäistä. Herää kysymys, miten olisi käynyt ilman omaverensiirtoa. Olin edelleen huolissani siitä, miten potilas toipuisi toimenpiteestä ja reagoisiko hän siihen jotenkin.

Potilaan toipuminen oli minulle yksi harvoista iloisista yllätyksistä projektin aikana, ja taisin todella tarvita sitä. Silloin kun huoli vaihtuu iloksi, kun näkee potilaan toipuvan, ei voi tehdä juuri muuta kuin hymyillä leveästi ja huokaista helpotuksesta. Mikä parasta, kyse oli yhteistyöstä. On vain yritettävä parhaansa saatavilla olevilla välineillä annetuissa olosuhteissa ja joskus kaikki käy hyvin.

Näköjään kaikkea täytyy joskus kokeilla ensimmäisen kerran.

Anestesiologi Kariantti Kallio työskenteli Keski-Afrikan tasavallassa maalis-huhtikuussa 2018.

Lahjoittamalla pelastat ihmishenkiä

Tervetuloa mukaan! Ilman sinua ei olisi meitä, sillä työmme perustuu lähes kokonaan yksittäisten lahjoittajien tuelle.

Minkälainen oli viimeinen päivä Keski-Afrikan tasavallassa?

Kun jännitteet kasvoivat Banguissa, ei ollut aikaa pitkiin jäähyväisiin.

Keski-Afrikan tasavalta

Keski-Afrikan tasavalta

Lääkärit Ilman Rajoja alkoi työskennellä maassa ensimmäisen kerran vuonna 1997.

Blogi

  • Pelastettu vauva ja osaston täydeltä malariasta toipuvia lapsia

    Blogi
    Epidemiat
  • ”Yksi pahimmista kriiseistä vuosikymmeniin” – vetoamme avun kiireellisen laajentamisen puolesta Sudanissa

    Blogi
    Sodat ja konfliktit
  • Kahden rintaman välissä – puoliksi ukrainalainen, puoliksi palestiinalainen

    Blogi
    Sodat ja konfliktit
  • Sairaanhoitaja lähti parantamaan terveyspalveluiden saatavuutta Kolumbiaan ja oppi, mikä avustustyössä on parasta

    Blogi
    Sairaanhoito
  • Lääkärinä Haitissa: ”Kuvittele Helsinki, jossa Punavuori, Töölö ja Kallio ovat kaikki sodassa keskenään”

    Blogi
    Avustustyö
  • Haluan uskoa, että suomalaiset ovat valmiita auttamaan ihmisiä riippumatta siitä, missä tai keitä he ovat

    Blogi
    Vetoomukset ja kannanotot
  • Kunduzin uusi traumasairaala on lähes valmis ja takaa entistä monipuolisemman hoidon

    Blogi
    Avustustyö
  • Arkkitehti avustustyössä – suunnittelemassa synnytyssairaalaa

    Blogi
    Avustustyö
  • Päivän mittaan malariaa sairastava poika alkoi availla silmiään – avustustyöntekijän päivä sudanilaisessa kenttäsairaalassa

    Blogi
    Avustustyö
  • Lasten malariaa, nuoren miehen tuberkuloosi, käärmeen puremia – opittavaa on paljon

    Blogi
    Pakolaiset ja siirtolaiset
  • ”Vaikeinta avustustyössä on, kun tiedostaa, että ihmishenki olisi Suomessa voitu pelastaa”

    Blogi
    Avustustyö
  • Henkilöstöpäällikkönä Keski-Afrikan tasavallassa – paikallisten kollegojen merkitys korostui

    Blogi
    Avustustyö