Siirry sisältöön

Mitä neljä vuotta sotaa on vienyt ihmisiltä Ukrainassa

Uutinen
Kateryna Murashkina pitelee sylissään poikaansa Damiria. Hän pyrkii vaihtamaan lapsen vaatteet mahdollisimman nopeasti, sillä huone ei ehdi lämmetä sähkökatkojen välissä.

Entinen tieteellinen tutkimuslaitos Dniprossa, Ukrainassa muutettiin vuonna 2022 majoitustiloiksi sotaa pakeneville ihmisille. Tänä päivänä rakennuksessa asuu noin 270 ihmistä, jotka ovat joutuneet lähtemään miehitetyiltä alueilta ja raunioituneista kaupungeista. Tässä artikkelissa pääset tutustumaan neljän siellä asuvan ihmisen tarinaan.

Yuliia: “Lapseni ja lapsenlapseni tietävät, mitä sota on”

Sunnuntaiaamu valkenee varhain maansisäisten pakolaisten majoitustiloiksi muutetussa entisessä tutkimuslaitoksessa Dniprossa. Keittiö kylpee auringonvalossa, ja juuri nyt se on ainoa valo, jota asukkaat saavat. Sähköä ei ole.

39-vuotias Yuliia Murashkina alkaa valmistaa pannukakkuja. Hänen juuri herännyt lapsenlapsensa Sasha on pyytänyt niitä.

Huoneen seinustalla seisoo hyöydyttöminä useampi puhdas sähköhella. Yuliia ottaa esiin pienen kaasupolttimen ja lämmittää vettä. Muut asukkaat alkavat kokoontua keittiöön. He käyttävät ruokansa lämmittämiseen samanlaisia punaisia kaasupulloja kuin Yuliia, ja pesevät astiansa kylmällä vedellä. Kun he puhuvat, suusta karkaa pieniä höyrypilviä. Huoneessa on niin kylmä, että hengityksen voi nähdä auringonvalossa.

Kolmevuotias Sasha osaa laskea englanniksi ja hänen lempivärinsä on pinkki. Heti herättyään hän pyytää isoäitiään tekemään pannukakkuja. Yuliia täyttää lapsenlapsensa toiveen mielellään.

Yuliian perheellä on rakennuksessa kaksi huonetta. Hän asuu 12-vuotiaan poikansa Vanyan kanssa yhdessä, toisessa asuu hänen tyttärensä Kateryna kahden lapsensa kanssa.

Perhe on joutunut jättämään elämänsä taakseen sodan vuoksi kaksi kertaa. Ensin he pakenivat Fashchivkasta, Luhanskin alueelta Kreminnaan vuonna 2014. Sieltä he lähtivät, kun Venäjä aloitti täysimittaisen hyökkäyksen Ukrainaan vuonna 2022.

”Vietimme monta kuukautta kellarissa ilman valoa tai elintarvikkeita. Siellä oli todella kosteaa ja Vanya sai pahan yskän. Emme edes käyneet talossamme ennen lähtöämme. Meillä oli asiakirjamme mukanamme, joten nappasimme vain reppumme ja lähdimme”, Yuliia muistelee.

Kun perhe jätti kotinsa ensimmäisen kerran, Vanya ei ollut vielä täyttänyt edes yhtä.

”Minulla oli mukanani vain hänen potkupukunsa ja pullollinen ruokaa. Joten kun jouduin pakenemaan toisen kerran vuonna 2022, en ollut huolissani tavaroistani. Olin huolissani vain siitä, ettemme selviäisi, koska edelliseen evakuointibussiin oli isketty.”

Kun sähköä ei ole, Yuliia käyttää veden lämmittämiseen pientä kaasukeitintä.

”Sekä lapseni että lapsenlapseni tietävät, mitä sota on. Kun kuulemme räjähdyksiä, minä olen todennäköisesti eniten peloissani koko perheestä. Mutta se johtuu siitä, että olen huolissani heistä, en itsestäni. Myös Sasha ymmärtää kaiken. Kun hän kuulee räjähdyksiä, hän pukee takin ylleen ja menee käytävään, mutta ei itke tai hätäänny”, sanoo Yuliia.

Kun Yuliialta kysytään, mitä koti merkitsee hänelle, hän ajattelee Faschivkaa, jossa hän varttui. Hän muistaa puiston, joka oli umpeenkasvanut ja villi, kuin metsä. Hän muistaa lammet kaivoskukkuloiden pohjalla, missä he kävivät pulkkailemassa talvisin.

“Tiedostan, että alue on ollut nyt miehitettynä yli 13 vuotta, ja epäilen etten koskaan palaa sinne edes käydäkseni vanhempieni haudoilla. En ole edes varma onko hautausmaa edelleen olemassa, tai onko talomme pystyssä. Siitä huolimatta minusta tuntuu, että kotini on siellä.”

Kateryna: “Huone ei ehdi lämmetä”

Yuliian tytär, 17-vuotias Kateryna Murashkina pitelee sylissään poikaansa, kaksikuista Damiria. Pojalla on suuret siniset silmät ja kova ääni. Aamuisin hänen itkunsa kantautuu käytävään.

Damir on ollut kylvyssä kahdesti koko elämänsä aikana: ensimmäisen kerran heti päästyään synnytysosastolta ja toisen kerran, kun majoitustilassa oli riittävän pitkään sähköä.

”Käytämme kosteuspyyhkeitä, koska on todella kylmä. Huone ei vain ehdi lämmetä. Pelkään, että hän vilustuu”, Kateryna sanoo.

Kateryna vaihtaa Damirin vaatteet mahdollisimman nopeasti. Hänen vanhempi lapsensa, 3-vuotias Sasha nukkuu vieressä.

Damirin 3-vuotias isosisko Sasha on äitinsä mukaan voimakas persoona, joka kaipaa viihdyttämistä.

”Piirrän ja leikin hänen kanssaan, mutta minun pitää antaa huomiota myös nuoremmalle lapselleni”, Kateryna sanoo. ”Damirille on tulossa hampaita. Hän itkee jatkuvasti, ja minun on pidettävä häntä sylissäni.”

“Synnytyksen jälkeen sain synnytyssairaalassa kirjekuoren, jossa luki vauvan sukupuoli. Avasimme sen, mutta jo ennen sitä tiesin, että lapsi olisi poika, Damir. Tunsin sen”, Kateryna Murashkina sanoo.

Liubov: “En tiennyt, että varpaisiin voi sattua niin paljon kylmyyden vuoksi”

”Muistan, että kun lähdimme maaliskuussa 2022, oli edelleen kylmä, ulkona oli halla. Asunnon ikkunat olivat rikki. En tiennyt, että varpaisiin voi sattua niin paljon kylmyyden vuoksi”, muistelee 65-vuotias Liubov Kuzmenko. Hän on kotoisin Siverskodonetskista, Luhanskin alueelta.

”Kaupunki oli rakennettu hiekkamaalle, joten se oli puhdas ja siisti. Riippumatta siitä satoiko vettä tai lunta, likaa ei ollut – likaiset saappaat olivat meille vieras asia.”

Kun evakuointibussin saapumiseen oli vain 20 minuuttia, Liubovin kissa Kuzma katosi. Liubov ei halunnut lähteä ilman lemmikkiään. Onneksi kissa löytyi, ja istuu nyt tyytyväisenä oman ihmisensä sylissä.

Nyt Liubov asuu Dniprossa kissansa Kuzman kanssa. Liubov muistelee, että kun Siverskodonetskiin hyökättiin, hänellä ei ollut antaa lemmikilleen syötävää.

”Eräs vapaaehtoinen toi meille ruokaa. Ajattelin juoksevani tapaamaan häntä naapurikaupunkiin, odotin sitä niin paljon”, Liubov kertoo.

Liubov näyttää puhelimestaan valokuvaa, joka on otettu hänen vanhemmistaan näiden ollessa nuoria. Liubovin sisko onnistui pelastamaan kuvan ja tallentamaan sen digitaaliseen muotoon.

Kun Venäjä miehitti kaupungin, sotilaat hajottivat kaikki Liubovin asuinrakennuksen ovet. Ovet jäivät koko vuodeksi auki, ja asunto ryöstettiin.

”Tiedätkö, asunnon menettäminen ei vaivaa minua kovin paljon. Vanhempani jäivät miehitetylle alueelle. Isäni kuoli vuonna 2024, enkä voinut edes haudata häntä. Nyt siskoni käy tapaamassa äitiämme, ja minä kuvaan hänelle videoterveisiä. Se, etten voi olla siellä lähellä äitiäni masentaa minua kovasti”, Liubov kuvailee.

Liubov on maalannut yli 70 taulua.

Maalaaminen tuo Liuboville lohtua. Hän käyttää maalaussettiä, jossa maalauspohjaan on merkitty numerot ja niitä vastaavat värit. Liubov on maalannut tekniikalla yli 70 taulua. Osa niistä koristaa hänen huoneensa seiniä, osa on naapurien huoneissa ja käytävillä.

”Kun teet viimeiset siveltimenvedot, maalauksesta tulee kokonainen. Rakastan sitä tunnetta.”

Liubov valaisee tietään taskulampulla, kun sähköt ovat katkenneet.

Zinaida: “Uneksin vieläkin kodistani”

Kun 67-vuotias Zinaida Babisheva ajattelee kotiaan, ensimmäisenä mieleen tulevat ihmiset.

”Naapurit olivat mukavia ja ystävällisiä. Aina kun oli suuri juhlapäivä, veimme pöydät ulos kadulle ja juhlimme yhdessä”, hän kertoo.

Zinaida onnistui ottamaan mukaansa useamman valokuva-albumin lähtiessään kotoaan Lymanista.

Zinaida on kotoisin Lymanista, josta hän pakeni maaliskuussa 2022. Hän on pitänyt yhteyttä entiseen naapuriinsa. Tämä kertoi, että miehityksen aikana Lymaniin tulleet Venäläiset sotilaat ryöstivät Zinaidan kodin. Tämä näki sotilaiden kantavan tavaroita ulos.

”Uneksin vieläkin kodistani”, Zinaida sanoo. ”Meillä oli puutarha, jossa kaikki kasvoi: Symyrenkon omenalajike, luumut, kirsikat, päärynät ja persikat. Kutsuin asunnoissa asuvia ystäviäni poimimaan hedelmiä itselleen. Ja siellä oli niin paljon ruusuja! Ja liljoja, samettikukkia! Meillä oli kaikkea… Nyt tyttäreni kasvattaa kukkia ruukuissa, mutta minä en halua enää mitään.”

Sormuksilla on paljon tunnearvoa Zinaidalle.

Kun Zinaida lähti Lymanista, hän ei ottanut valokuva-albumien lisäksi lähes mitään mukaansa. Hän oli varma, että palaisi pian. Hän kuitenkin piti sormuksensa sormissaan. Niihin liittyy paljon muistoja, ja ne ovat hänelle arvokkaita.

”Olen pitänyt yhtä sormuksista 45 vuotta. Äitini antoi sen minulle, kun tyttäreni täytti vuoden. Toinen on lahja edesmenneltä puolisoltani, joka antoi sen minulle hääpäivänämme – se taisi olla viidestoista. Yhden sain lahjaksi perheeltäni, kun lapsenlapseni päätti peruskoulun. Ja tämä oli lahja tyttäreltäni, kun täytin 65 vuotta.”

Zinaida pitää sylissään Toshyk-nimistä koiraansa.

Sota Ukrainassa jatkuu

Sota Ukrainassa aiheuttaa sietämätöntä kärsimystä siviileille.