Siirry sisältöön

Jatkamme haavoittuvassa asemassa olevien ihmisten tukemista Iranissa

Uutinen

Iranissa on viime viikkoina ollut laajoja mielenosoituksia, joissa on uutislähteiden mukaan kuollut suuri määrä ihmisiä. Seuraamme tilannetta äärimmäisen huolestuneina.

Koko maan laajuinen tietoliikenneyhteyksien sulkeminen vaikeuttaa edelleen selkeän kuvan muodostamista tilanteesta sekä vahvistetun tiedon saamista esimerkiksi loukkaantuneiden ja kuolleiden määrästä.

Olemme kuitenkin onnistuneet saamaan yhteyden työntekijöihimme, kun tietoliikenneyhteydet ovat hetkittäin palautuneet. He ovat turvassa ja jatkavat hoidon tarjoamista nykyisille potilailleen.

Järjestöllämme ei ole lupaa toimia jo käynnissä olevien projektiemme ulkopuolella, mutta jatkamme sairaanhoidon tuen tarjoamista sairaaloille niiden puitteissa. Toistaiseksi emme ole ottaneet vastaan potilaita, joilla olisi väkivaltaan liittyviä vammoja.

Työmme Iranissa

Meillä on Iranissa kolme projektia, joissa tarjoamme eteläisessä Teheranissa, Mashhadissa ja Kermanin provinssissa perusterveydenhuoltoa marginalisoidussa ja haavoittuvassa asemassa oleville ihmisille, kuten afganistanilaisille pakolaisille.

Afganistanilaisten pakolaisten on usein vaikeaa saada terveydenhuoltopalveluja stigman, kriminalisoinnin, henkilöllisyystodistuksen tai vakuutuksen puuttumisen vuoksi tai siksi, ettei heillä ole siihen varaa. Samalla he joutuvat usein elämään puutteellisissa olosuhteissa, mikä altistaa sairauksille kuten tuberkuloosille ja C-hepatiitille.

Sama koskee myös muita marginalisoituja ryhmiä, kuten huumeita käyttäviä tai asunnottomia henkilöitä.

Meillä on Iranissa yli 100 työntekijää. Seulomme infektiosairauksia, hiviä, B- ja C-hepatiittia sekä tuberkuloosia pysyvillä ja liikkuvilla klinikoilla sekä kohdennetulla toiminnalla haavoittuvassa asemassa olevien ihmisten tavoittamiseksi. Lisäksi tarjoamme potilaille sosiaalista ja psykologista tukea, äitiysneuvolapalveluja ja lähetteitä erikoissairaanhoitoon.